English
Arabic
Persian
​سخت کننده بتن (هاردنر)

​سخت کننده بتن (هاردنر)

بتن سخت شده همواره دارای ضعف‌هایی نظیر مقاومت سایشی کم، ایجاد گرد و غبار، مقاومت کم در برابر ضربه، نفوذپذیری در برابر عوامل محیطی، وجود تخلخل ناخواسته، عدم مقاومت شیمیایی و ... می‌باشد. بنابراین در چنین مواردی ارتقای کیفیت سطوح بتنی با استفاده از مواد سخت‌کننده سطح بتن توصیه می‌گردد. این مواد ضمن پوشش دادن ضعف‌های یاد شده بتن، امکان دستیابی به سطوحی زیبا و یکنواخت‌تر را میسر می‌نماید. شرکت زرلو برای دستیابی به این اهداف محصول سخت کننده سطح بتن  را ارائه نموده است.هاردنر نوعی ترکیب پودری سیمانی آماده با اجزا سازنده نرم می‌باشد که به صورت خشکه‌پاشی بر روی بتن‌های تازه ریخته شده استفاده می‌گردد. مقاطع خشکه پاشی شده پس از عملیات پرداخت کاملا صاف و یکپارچه، سخت و مقاوم در برابر سایش می‌گردند. این مخلوط پوشش دهنده از چسبندگی قابل توجهی به بتن زیرین برخوردار شده و با کاهش نفوذپذیری منجر به افزایش دوام و پایایی سطح بتنی می‌گردد.
به طور کلی مزایای سخت کننده سطح بتن را می‌توان، امتیاز اقتصادی بالا و مقرون به صرفه بودن، افزایش مقاومت ضربه‌ای، افزایش چشمگیر مقاومت سایشی، عدم ایجاد گرد و غبار (Anti Dust)، عایق الکترواستاتیک (Anti Electrostatic)، نظافت و شستشوی آسان، ایجاد یکپارچکی سطح بتن، سهولت و سرعت در اجرا، غیر قابل اشتعال بودن، ضخامت کم، عدم لغزندگی در شرایط مرطوب و روغنی (Non Slip)، پیوستگی بسیار مناسب به لایه بتنی زیرین و عدم جداشدگی از سطح، مقاوم در برابر نفوذ روغن، گریس و بنزین، مقاوم در برابر نور خورشید (Anti UV) و تنوع رنگی بیان نمود.با توجه به مزایای ذکر شده و با توجه به نیازهای مختلف، از سخت کننده سطح بتن می توان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع دفاعی، صنایع فولادسازي و ریخته‌گري، صنایع اتومبیل‌سازی، صنایع توليد هواپيما و هليكوپتر، صنایع الكترونیك و الكتریک نیروگاه‌هاي برق، صنایع کاغذسازي، صنایع نساجی، صنایع پلاستیك‌سازی، پارکینگ‌ها و پیاده‌رو‌ها، فروشگاه‌هاي بزرگ، سطوح روباز، انبارها، کارگاه‌ها و سالن‌هاي تولید، سکو‌هاي بارگيري و تخليه و تمام سطوحی که در معرض تنش فشاری، سایشی و ضربه قرار دارند، استفاده نمود.​​​​​​​

بازدهی تقریبی :5کیلوگرم در متر مربع 

حالت : پودر در رنگ بندی متنوع

مقاومت فشاری85 N/mm2​​​​​​​


1/9 gr/cm3  :وزن مخصوص

خواص و اثرات محصول

حصول سطح نهایی صاف و یکپارچه
ایجاد سطحی نفوذناپذیر و غیر لغزنده
تقویت استحکام بتن در برابر فرسایش، سایش و ضربه
مقاوم در برابر سیکلهای ذوب و یخبندان
مقاوم در برابر نفوذ عوامل مخرب و مواد شیمیایی
افزایش دوام بتن
سهولت و سرعت اجرا
امکان ترکیب با رنگهای بتن
مناسب برای سطوح داخلی و خارجی سازه
قابلیت چسبندگی و پیوستگی زیاد به بتن زیرآیند
قابلیت شستشو و نظافت آسان​​​​​​​

روش مصرف

به منظور کیفیت اجرای هاردنر  بتن زیرآیند باید دارای مشخصات زیر باشد:
 
حداقل مقدار سیمان: 3kg/m 300 
حداقل نسبت آب به سیمان0.4  :
حداکثر نسبت آب به سیمان:  0.55
روانـی مناسب (اسلامپ) در محــل بتـن ریزی:  mm 70-100 
حداکثر هوای بتن 3 :درصد
حداقل ضخامت بتن: mm 75
حداقل مقاومت فشاری بتن (برای سطوح با ترافیک و باربری زیاد): N/mm2  30  
 
نکات
در صورت نیاز به استفاده از مواد جایگزین سیمان در طرح اختلاط ( نظیر میکروسیلیس ، زئولیت و ...) توصیه می گردد از ترکیـبات پیش آمـاده نظیر POWER GEL استفاده گردد.
 مصرف انواع مواد کاهنده شدید آب از خانواده ابر روان کننده های شرکت زرلو برای کاهش نسبت W/C بتن توصیه اکید می گردد. مقدار مصرف بر حسب شرایط و بسته به کاربری سطح، برای پوشش یـک متر مربع حدود 3 تا 7 کیلوگرم هاردنر مورد نیاز می باشد.
روش مصرف
پس از اتمام بتن ریزی و پس از نیمه خـشک شدن سطح بتن (نه خشک و نه خیس) اقــدام به اجـــرای هاردنر نمایید. حالت فیزیکی بتن باید به شکلی باشد که در زمان راه رفتن پا داخل بتن فرو نرود اما رد کف کفش روی بتن دیده شود. توجه: مقاطع بتنی نباید دچار آب انداختگی باشند
 بستـــه به کــاربــری سطح مـورد نظــر، پـــودر هاردنر را بر روی مقطع بتنی پاشیده تا رطوبت بتن را جذب کند.
 پس از جذب رطوبت که منجر به تغییر رنگ پودر می گردد بلافاصله با استفاده از ماله دستی یا برقی سطح را پرداخت نمایید.
به منظور دستیابی به سطحی صاف و یکنواخت با مقاومت مناسب لازم است با استفاده از ماله برقی(پروانه ای) سطح نهایی را پرداخت نمایید. برای این کار پس از آن که سطح خشکه پاشی شده، استحکام لازم برای تحمل وزن یک نفر را با مقدار کمی فرورفتگی پیدا نمود، می توان از ماله پروانه ای استفاده کرد.
 مانند سایر سطوح بتنی نحوه و زمان عمل آوری پس از اجرا بسیار حائز اهمیت بوده و این کار باید به سرعت پس از اجرا انجام شود. پس از اتمام ماله کشی با اسپری نمودن آب عمل آوری بتن سخت شده را آغاز کنید.
 برای اجرا در دمـاهای بیش از 30درجه سانتی گراد و در مـحیط های گرم و خشک، همچنین در هنگـام وزش باد، اسـتفاده از ماده کیورینگ زرلو  برای عمل آوری بهتر سطوح اجرا شده توصیه می گردد.

میزان مصرف

باتوجه به سطح مورد نظر تعین میشود .