0912-65 95 434

shimizorlu@gmail.com

شرکت صنایع شیمیایی بتن زرلو (سهامی خاص)

۰

مراحل آببندی سرویس بهداشتی

آب بندی سرویس بهداشتی :

قصد داریم تا با استفاده از محصولات Zorlu رفع نم و رطوبت سرویس بهداشتی را بدون نیاز به تخریب شرح دهیم.

آب بندی سرویس بهداشتی
آب بندی سرویس بهداشتی با محصولات زُرلو

 

سرویس بهداشتی و هر بخش دیگری از ساختمان که با آب در ارتباط باشد نیاز به آب بندی و ایزولاسیون دائمی و مستحکم دارد که مطلوب بودن کیفیت این لایه به عوامل متعددی بستگی دارد.

 

یکی از این عوامل، کف سازی صحیح و اصولی است که زیر بنای اصلی مرحله ی آب بندی و عایق کاری سرویس بهداشتی محسوب میگردد. به مجموعه عملیات شیب بندی و کروم بندی، نرمه کشی و سایر عملیاتی که پس از اتمام مرحله بتن ریزی و سفت کاری در ساختمان صورت میگیرد تا آن محل قابل استفاده گردد، کفسازی گفته میشود. کروم بندی به معنای ایجاد سطح تراز جهت اجرای اندود سیمانی و زیر بنای اصلی مرحله شیب بندی میباشد. در این مرحله میتوان با استفاده از محصول ZA12 اندود سیمانی را با چسبندگی و ضریب آب بندی بالا اجرا نمود. به عملیات اجرای شیب و ایجاد کشش جهت هدایت جریان آب و فضولات به سمت آبراه یا لوله های فاضلاب و جلوگیری از تجمع آب و رطوبت در سطح، شیب بندی گفته میشود. در این مرحله نیز میتوان ملات شیب بندی را با استفاده از محصول آب بند ZA12 تهیه و اجرا کرد. پس از آن نوبت به عملیات نرمه کشی و اتمام مرحله کفسازی میرسد که با استفاده از محصول آب بنددوجزئی میتوان ملات نرمه کشی را تهیه و اجرا نمود.

 

آب بندی سرویس بهداشتی از صفر تا صد با استفاده از محصول T90

هدف از کف سازی سرویس بهداشتی ساختن سطح اتکائی مطمئن و مقاوم در برابرفشار و تنش های ناشی از نوسانات سازه ای میباشد چراکه کف سازی اصولی سرویس بهداشتی موجب افزایش استحکام و مقاومت سطح در برابر نفوذ و عبور رطوبت نیز خواهد شد.

 

پس از انجام مراحل زیرسازی و کف سازی سرویس بهداشتی، نوبت به اجرای مهمترین و حساس ترین مرحله، یعنی عایق کاری و آب بندی سطح میرسد که بعضا افراد جهت کاهش هزینه ها به اشتباه اجرای این مرحله را که نیازمند دانش و تخصص، اصول مهندسی و تجربه و مهارت عملی میباشد، به افرادی که دانش علمی کافی ندارند و صرفا به صورت تجربی و مطابق با سنت های پیشین، عمل مینمایند و متعاقبا دستمزد کمتری نیز می گیرند، میسپارند یا از محصولاتی با مرغوبیت کم یا شیوه های سنتی و منسوخ شده مانند قیر و ایزوگام استفاده می نمایند. این کار میتواند خسارات بی شماری هم به خود شخص کارفرما و هم ساکنان مجموعه وارد نماید ونه تنها موجب کاهش هزینه ها نمی گردد بلکه منجربه تحمیل نمودن هزینه های بیشمار و دوباره کاری جهت تعمیر یا تعویض، تخریب و نوسازی لایه آب بندی می گردد.

 

این در حالیست که با استفاده از چسب آب بندی نانو T90 میتوان با هزینه ای مناسب یکبار برای همیشه کار آب بندی و عایق کاری سرویس بهداشتی را انجام داد.

 

عملیاتی که قبل از کف سازی سرویس بهداشتی می بایست انجام شود:

عبور لوله کشی از کف ساختمان

عبور خرطوم و سیم کشی برق از کف ساختمان

عبور لوله های آب گرم پکیج از کف ساختمان برای گرمایش خانه

شیب بندی، کروم بندی و سیمانکاری و اجرای زیرسازی سرویس بهداشتی با استفاده از محصول ZA12

نرمه کشی و اتمام عملیات کفسازی سرویس بهداشتی با استفاده از محصول آب بند دوجزئی

مراحل اجرای صفر تا صد آب بندی و عایق کاری سرویس بهداشتی:

ماهیچه کشی و مقاوم سازی محل اتصالات و کف شور و لوله های تعبیه شده با استفاده از محصول آب بند دوجزئی

اجرای لایه ایزولاسیون و آب بندی با استفاده از محصول T90

اجرای توری جهت کنترل تنش های کششی و خمشی سازه در اطراف لوله ها، کنج ها و محل اتصالات، بعد از اجرای لایه اول ماستیک ایزولاسیون

کاشی کاری و ساخت ملات نصب کاشی با استفاده از محصول چسب کاشی زرلو

بندکشی و درزگیری بین کاشی ها و اطراف لوله و اتصالات با استفاده از محصول T90 و پودر بند کشی

تعاریف و اصطلاحات:

کروم بندی چیست :

به معنای ایجاد سطح تراز جهت اجرای اندود سیمانی و زیر بنای اصلی مرحله شیب بندی میباشد. جهت اجرای کروم بندی، بالاترین نقطه و پایین ترین نقطه سازه (یعنی نقطه خروجی آب) را مشخص می نماییم و اختلاف تراز این ۲ نقطه را به دست می آوریم و فاصله طولی بالاترین نقطه را با توجه به شیب مورد نیاز، تا پایین ترین نقطه، اندازه گیری می کنیم.

 

سیمانکاری و نرمه کشی چیست :

در این ۲مرحله از ترکیب مصالح خشک با آب و افزودنی های بتن و ملات برای مسطح کردن سطح نهایی استفاده میکنیم.

 

کف سازی چیست :

به مجموعه عملیاتی گفته میشود که پس از اتمام عملیات سفت کاری در ساختمان انجام میشود تا ساختمان را به حالت سکونت درآورد.

 

شیب بندی چیست :

به عملیات اجرای شیب در کف سرویس بهداشتی به منظور ایجاد کشش جهت هدایت جریان آب و فضولات به طرف کف شور گفته میشود که در فضاهایی با ابعاد کم با کم یا زیاد کردن ملات پشت موزاییک یا کاشی و در فضاهایی با ابعاد بزرگ تر، بوسیله شیب بندی و کروم بندی و شمشه گیری به طرف کفشو انجام و اجرا می شود.

 

محصولات کاربردی شرکت زرلو در آب بندی سرویس بهداشتی از صفر تا صد :

 

۱: چسب بتن آب بند ZA12

 

چسب بتن آب بند مایع غلیظ پلیمری با حالت امولسیونی بر پایه رزین های کوپلیمر میباشد . این چسب ها عموماً محلول های کلوئیدی از پلیمرهای مختلف در آب هستند که مقاومت کششی و خمشی و همچنین دوام بتن را افزایش میدهند . همچنین از این محصول می توان برای چسباندن بتن جدید به بتن قدیم و همچنین افزایش چسبندگی ملات های تعمیراتی به سطوح زیر کار استفاده نمود. همچنین چسب بتن آب بند مشکلات ایجاد درز سرد به دلیل عدم یکپارچکی بتن ، افزایش دمای هوا ، تاخیر در ساخت و حمل بتن و ... ایجاد می شود را برطرف می کند.

 

خواص و اثرات

 • افزایش چسبندگی بتن یا ملات جدید به بتن یا ملات قدیمی
 • آب بند کننده و افزایش نفوذ ناپذیری بتن در برابر عوامل محیطی
 • کاهش اثرات جمع شدگی و انقباض و در نتیجه ایجاد ترک های انقباضی
 • مقاومت بالا در برابر سیکل های یخبندان
 • مقاوم در برابر نمک های یخ زدا
 • ایجاد انعطاف پذیری مناسب برای ملات یا بتن
 • حفظ کیفیت بتن در محیط های قلیایی

 

 

۲:ست آب بند دو جزئی

 

این محصول بر پایه سیمان و مواد معدنی به عنوان جز اول B و رزین اصلاح کننده پلیمری بر پایه اکریلیک به عنوان جز دوم A ، با قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا، چسبندگی بالا به سطوح بتنی، مقاومت عالی در برابر آب شده است

این نوع آب بند کننده برای محافظت از سطح و عایق بندی محیط های مرطوب مانند سرویس های بهداشتی، حمام، استخر، بام، بالکن و تمامی سطوحی که با آب در تماس هستند مناسب می باشد

 

* خواص و اثرات

رفع نفوذپذیری و آب بندی مقاطع مورد کاربرد

 • محافظت سطوح در برابر کربناسیون و نفوذ یون کلر
 • قدرت چسبندگی بسیار زیاد به سطوح زیرکار
 • قابلیت پل زدن بر روی ترک های مویین
 • مقاومت زیاد در برابر یخ زدگی
 • مقاومت شیمیایی خوب در برابر بنزین، کلریدها، نمک های یخ زدا
 • استحکام بسیار عالی در برابر مواد قلیایی و محلول اسیدهای غیرآلی ملایم
 • ضد جلبک و خزه

                       

 

 

 

 

۳:چسب و رزین آب بند T90

 

این ماده که بر پایه رزین های آکریلیک و با بهره ­گیری از تکنولوژی نانو ساخته شده است، قابلیت ترکیب در هر نوع دوغاب را به راحتی دارا بوده و پس از اجرا، پیوند قوی با سازه اجرا کرده و دارای نفوذ بسیار عالی در سطح می باشد. با توجه بـه قدرت بالای واترپروفی و مقاومت در برابر فشار های منفی و مثبت آب ، بر روی تمامی سطوح نفوذپذیر از قبیل سیمانی، بتنی، سنگی، گچی، آجری، چوبی و ... قابل اجرا بوده و بصورت رزین و عایق کاربرد دارد.

 

* خواص

 • عدم نیاز به سیمان کاری و ملات پلاستر پس از اجرا
 • کاهش ضخامت لایه ایزولاسیون
 • عدم ورقه شدن لایه های آب بندی به مرور زمان
 • عدم آسیب پذیری و سوراخ شدن لایه در مقابل تنش های طبیعی سازه
 • قابلیت ترکیب با انواع رنگ های آکریلیک (پایه آب).

 

 

 

 

 

 

توجه :درخصوص میزان مصرف هر یک از محصولات معرفی شده در این مقاله روی لینک محصول کلیک کنید .